Izmjene Zakona o šumama

Prije samog raspuštanja saborski zastupnici su usvojili Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o šumama čije donošenje je obrazloženo prvenstveno zbog rješavanja pitanja izdvajanja i davanja u zakup šumskog zemljišta u vlasništvu RH. Važnost tih izmjena se prvenstveno očituje kroz olakšanu provedbu raznih infrastrukturnih projekata kao i ostalih investicijskih projekata.

Osim navedenih pitanja izmjene su uključile i smanjenje naknade za općekorisne funkcije šuma sukladno planu koji je predložila Vlada RH krajem 2023. godine. Naknada je smanjena za 38% i sada iznosi 0,015% od ukupnog prihoda ili primitka (samo za subjekte čiji je prihod veći od 1 mil eura).

Od ostalih odredbi ovih izmjena za vlasnike šuma je važno da srednji šumoposjednici (20-300 ha) više nisu u obvezi podnositi zahtjev za doznaku ministarstvu već mogu direktno kontaktirati licencirane izvoditelje šumarskih radova, koji su dužni u roku od 7 dana od izvršene doznake doznake stabala odnosno izdavanja teretnog lista (popratnice) u šumama privatnih šumoposjednika unijeti u Registar podatke o doznačenim stablima i podatke s izdanih teretnih listova (popratnica).

Također se mijenja odredba o postupku izvanredne revizije pa programi gospodarenja šumama malih i srednjih šumoposjednika ne podliježu postupku izvanredne revizije, osim programa koji su programi gospodarenja gospodarskom jedinicom s planom upravljanja područjem ekološke mreže.

Ove izmjene su također iskorištene za preračunavanje i zaokruživanje iznosa kazni za prekršajne odredbe.

HSUPŠ je tijekom javnog savjetovanja uputio prijedloge za ukidanje šumskog doprinosa i ostalih nelogičnih odredbi Zakona o šumama (direktno čuvanje šuma) no isti nisu usvojeni.

Gospodarstvo

Oko 24% šumskih površina u Hrvatskoj u privatnom je vlasništvu, što podrazumijeva više od 660.000 hektara diljem zemlje, a privatne šume godišnje generiraju stotine radnih mjesta.

Gospodarski potencijali su mnogo veći, no ograničeni su sadašnjim zakonodavstvom kojim se grubo ograničava konzumacija privatnog vlasništva nad šumama.

Zajednica

Privatna šumska zemljišta osiguravaju društvene i ekološke koristi za sve građane.

Zapravo, privatne šume pružaju, gdje je to dopušteno, nevjerojatne mogućnosti za rekreaciju na otvorenom, uz različite aktivnosti, poput planinarenja, ribolova, razgledavanja divljih životinja, biciklizma i kampiranja.

Okoliš

S biološkog i ekološkog stajališta, stanje šuma u Hrvatskoj jedno je od najboljih u Europi.

Kao ponosni upravitelji privatnih šumskih zemljišta, članovi Saveza ulažu značajne napore i pažnju kako bi uravnotežili gospodarske, ekološke i društvene obveze za buduće generacije.