Forest Europe je objavio sažetak za kreatore politika kao dio Izvješća o stanju Europskih šuma 2020. Sažetak daje pregled glavnih saznanja o statusu i trendovima u šumama Europe te je namijenjen kao podrška kreatorima politika u odlukama vezanim za šumarstvo.
Dokument se nadovezuje na paneuropske kriterije za održivo gospodarenje šumama i upućuje na stanje europskih šuma po šest ključnih kategorija:
U europskim su šumama neki od pokazatelja ostali stabilni tijelom godina:
Izvješće pokazuje kako postoji pozitivan razvoj u više područja i predstavlja, između ostalih, sljedeće podatke:
Između ostalog, izvješće naglašava sljedeće:
Poveznice:
Stanje Europskih šuma 2020 – kompletno izvješće
Stanje europskih šuma 2020 – sažetak namijenjen kreatorima politika
Oko 24% šumskih površina u Hrvatskoj u privatnom je vlasništvu, što podrazumijeva više od 660.000 hektara diljem zemlje, a privatne šume godišnje generiraju stotine radnih mjesta.
Gospodarski potencijali su mnogo veći, no ograničeni su sadašnjim zakonodavstvom kojim se grubo ograničava konzumacija privatnog vlasništva nad šumama.
Privatna šumska zemljišta osiguravaju društvene i ekološke koristi za sve građane.
Zapravo, privatne šume pružaju, gdje je to dopušteno, nevjerojatne mogućnosti za rekreaciju na otvorenom, uz različite aktivnosti, poput planinarenja, ribolova, razgledavanja divljih životinja, biciklizma i kampiranja.
S biološkog i ekološkog stajališta, stanje šuma u Hrvatskoj jedno je od najboljih u Europi.
Kao ponosni upravitelji privatnih šumskih zemljišta, članovi Saveza ulažu značajne napore i pažnju kako bi uravnotežili gospodarske, ekološke i društvene obveze za buduće generacije.