Europska Komisija predlaže dodatnih 12 mjeseci vremena za postupno uvođenje Uredbi EU-a o krčenju šuma.
Komisija je objavila dodatne dokumente sa smjernicama i jačim okvirom međunarodne suradnje za podršku globalnim dionicima, državama članicama i trećima zemljama u njihovim pripremama za provedbu Uredbe EU-a o krčenju šuma. S obzirom da su povratne informacije primljene od međunarodnih partnera o njihovom stanju priprema, Komisija također predlaže da se zainteresiranim stranama odobri dodatno vrijeme za pripremu.
Ovaj prijedlog još treba odobrenje Europskog Parlamenta i Vijeća, što bi zakon učinio primjenjivim 30. prosinca 2025. za velika poduzeća i 30. lipnja 2026. za mikro i mala poduzeća. Budući da su alati za tehničku provedbu spremni, dodatnih 12 mjeseci može poslužiti kao razdoblje postupnog uvođenja za pravilnu i učinkovitu provedbu.
Za Hrvatsku, koja još nije ni odlučila o nadležnom tijelu za provedbu Uredbe, ova odgoda je dobrodošla.
Oko 24% šumskih površina u Hrvatskoj u privatnom je vlasništvu, što podrazumijeva više od 660.000 hektara diljem zemlje, a privatne šume godišnje generiraju stotine radnih mjesta.
Gospodarski potencijali su mnogo veći, no ograničeni su sadašnjim zakonodavstvom kojim se grubo ograničava konzumacija privatnog vlasništva nad šumama.
Privatna šumska zemljišta osiguravaju društvene i ekološke koristi za sve građane.
Zapravo, privatne šume pružaju, gdje je to dopušteno, nevjerojatne mogućnosti za rekreaciju na otvorenom, uz različite aktivnosti, poput planinarenja, ribolova, razgledavanja divljih životinja, biciklizma i kampiranja.
S biološkog i ekološkog stajališta, stanje šuma u Hrvatskoj jedno je od najboljih u Europi.
Kao ponosni upravitelji privatnih šumskih zemljišta, članovi Saveza ulažu značajne napore i pažnju kako bi uravnotežili gospodarske, ekološke i društvene obveze za buduće generacije.