HSUPŠ na konferenciji “Drvna sirovina 2024”

„Šume ublažavaju klimatske ekstreme, pročišćavaju zrak i proizvode kisik i stoga moramo pratiti i iskoristiti trgovanje CO2 kvotama“ istaknuo je predsjednik HSUPŠ mr. sc. Zdenko Bogović na konferenciji “Drvna sirovina 2024” govoreći o gospodarenju šumama. Bogović je dodao kako EU stručnjaci i EU Strategija za šume mijenjaju ravnotežu između društvenih, ekonomskih i ekoloških sastavnica šumarstva i favoriziraju ekološke probleme, a zanemaruju ekonomske aspekte te time ugrožavaju dugoročnu održivost europskih i hrvatskih šuma.

Konferencija koja je održana 27. kolovoza u Zagrebu okupila je preko 50 predstavnika sektora – trgovce drvom, privatne i državne šumovlasnike, predstavnike pilana i drvne industrije, industriju namještaja, kao i predstavnike nadležnih institucija iz Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Italije i Austrije. Skup je pokrenuo brojne rasprave o gorućim sektorskim temama, a sudionici su kroz četiri panela raspravljali o aktualnim sektorskim pitanjima:

  • Drvna sirovina u Europi / sezonski trendovi, krizno okruženje, logistika, konjunktura i kretanje cijena
  • Gospodarenje šumama / sječivi etati, klimatske promjene i elementarne nepogode
  • Prodajni modeli za drvo / nastavak ugovora ili liberalizacija tržišta nakon 2027. godine?
  • Industrijsko i energetsko drvo / ponuda i potražnja sječke, višemetrice i drvnog peleta

Najviše pozornosti je privukla činjenica kako tržišta drva u Europi i dalje stagniraju, jer još uvijek – na pragu jeseni sektorska kriza dominira glavnim tržištima, posebice u germanskim zemljama. Ključno ograničenje proizlazi iz zastoja građevinske industrije, jer analitičari ističu kako je ovaj europski pokretački sektor još uvijek u recesiji, čime se značajno usporava na šumi baziran sektor.

Posljedično, tržište drvne sirovine u Hrvatskoj, kao i u okolnim zemljama je također zasićeno, posebice tržište trupaca. Vrlo artikulirana rasprava se vodila oko utjecaja klimatskih promjena na šume, a stanje je alarmantno jer su gotovo sve drvne vrste u šumama RH na neki način ugrožene (hrast, bukva, jela/smreka, jasen itd..), što zbog utjecaja štetnika, invazivnih utjecaja ili uslijed nepredvidivih elementarnih nepogoda, koje se više ne pojavljuju ciklički. Aktualizirana je i tema prodajnog modela za drvnu sirovinu, stoga se i ova tematska rasprava na konferenciji vodila pod intenzivnim utjecajem brojnih medijskih objava kojima se u posljednje vrijeme drvna sirovina u RH snažno politizira.

Sudionici konferencije očekuju kako će se tijekom rujna ipak pokrenuti glavna tržišta, a za domaću drvnu industriju to je tržište Italije, gdje završi 23% hrvatskog izvoza drvnih proizvoda, zatim slijedi Njemačka s 12,3%, Austrija s 8,4% te Slovenija sa 7,1%. Generalno gledajući, izvoz je u I-III 2024. pao za -6%, a broj zaposlenih u odnosu na prošlu godinu za -7%. Međutim, zabrinjavaju neke procjene austrijskih i njemačkih stručnjaka za drvnu industriju koje čak predviđaju daljnje pogoršanje postojećih gospodarskih prilika u nadolazećim mjesecima.

 

Gospodarstvo

Oko 24% šumskih površina u Hrvatskoj u privatnom je vlasništvu, što podrazumijeva više od 660.000 hektara diljem zemlje, a privatne šume godišnje generiraju stotine radnih mjesta.

Gospodarski potencijali su mnogo veći, no ograničeni su sadašnjim zakonodavstvom kojim se grubo ograničava konzumacija privatnog vlasništva nad šumama.

Zajednica

Privatna šumska zemljišta osiguravaju društvene i ekološke koristi za sve građane.

Zapravo, privatne šume pružaju, gdje je to dopušteno, nevjerojatne mogućnosti za rekreaciju na otvorenom, uz različite aktivnosti, poput planinarenja, ribolova, razgledavanja divljih životinja, biciklizma i kampiranja.

Okoliš

S biološkog i ekološkog stajališta, stanje šuma u Hrvatskoj jedno je od najboljih u Europi.

Kao ponosni upravitelji privatnih šumskih zemljišta, članovi Saveza ulažu značajne napore i pažnju kako bi uravnotežili gospodarske, ekološke i društvene obveze za buduće generacije.