HSUPŠ je zajedno s Hrvatskom komorom inženjera šumarstva i drvne tehnologije sudjelovao na drugom partnerskom sastanku projekta koji je održan 23. listopada 2024. godine u Portorožu, Slovenija.
Projekt Fem2forests sufinanciran je u sklopu Interreg Programa transnacionalne suradnje Dunavske regije. Partneri iz 9 zemalja (Slovenija, Hrvatska, Austrija, Njemačka, Bosna i Hercegovina, Srbija, Rumunjska, Češka Republika, Ukrajina) sudjelovali su u sastanku te raspravljali o budućim koracima i aktivnostima projekta.
Ciljevi Fem2forests projekta su:
1. Razviti inovativne karijerne puteve za djevojke i mlade žene u šumarstvu,
2. Ojačati kapacitete obrazovnih institucija u šumarstvu integriranjem aspekta ravnopravnosti spolova te
3. Stvoriti povoljne uvjete za učinkovito uključivanje žena na različitim razinama šumarskog sektora i drugim sektorima povezanima sa šumarstvom
Aktivnosti koje će uslijediti u narednim mjesecima su metodologija za participativni pristup za škole i kompanije te intervjui i ankete s ključnim sudionicima šumarskog sektora. Navedene aktivnosti pomoći će nam u oblikovanju alata koji će osnažiti djevojke i mlade žene, učiniti šumarski sektor atraktivnijim te motivirati više djevojaka za karijeru u šumarskom sektoru.
PROJEKTNI ID:
Naziv: Inovativni putevi za učinkovito uključivanje djevojaka i mladih žena u šumarski sektor
Akronim: Fem2forests
Datum početka: 01.01.2024 Datum završetka: 30.06.2026
Proračun projekta: €1.6 milijuna (od čega je 1,3 milijuna eura Interreg sredstava)
Vodeći partner: Slovenski šumarski institut
Partnerstvo: 15 partnera iz 9 država
Oko 24% šumskih površina u Hrvatskoj u privatnom je vlasništvu, što podrazumijeva više od 660.000 hektara diljem zemlje, a privatne šume godišnje generiraju stotine radnih mjesta.
Gospodarski potencijali su mnogo veći, no ograničeni su sadašnjim zakonodavstvom kojim se grubo ograničava konzumacija privatnog vlasništva nad šumama.
Privatna šumska zemljišta osiguravaju društvene i ekološke koristi za sve građane.
Zapravo, privatne šume pružaju, gdje je to dopušteno, nevjerojatne mogućnosti za rekreaciju na otvorenom, uz različite aktivnosti, poput planinarenja, ribolova, razgledavanja divljih životinja, biciklizma i kampiranja.
S biološkog i ekološkog stajališta, stanje šuma u Hrvatskoj jedno je od najboljih u Europi.
Kao ponosni upravitelji privatnih šumskih zemljišta, članovi Saveza ulažu značajne napore i pažnju kako bi uravnotežili gospodarske, ekološke i društvene obveze za buduće generacije.