Održana 6. Radionica o inovacijama u šumarstvu

Predsjednik HSUPŠ Zdenko Bogović je na poziv Centra kompetencija, u sklopu projekta FOREST4EU, sudjelovao je 6. Radionici o inovacijama u šumarstvu održanoj 11. i 12. veljače 2025. u Bruxellesu, Belgija.

Događaj pod nazivom “Informiraj-Prioritiziraj-Surađuj: Izgradnja održive budućnosti šumarstva kroz regionalnu suradnju i inovacije”, okupio je preko 210 sudionika, 55 govornika i 14 operativnih skupina koje su podijelile najbolje prakse i inovativna rješenja za održivo upravljanje šumama.

Skup su organizirali Europski šumarski institut (EFI), Europske regije za inovacije u poljoprivredi, prehrani i šumarstvu (ERIAFF), Bioregionalna platforma, Europska konfederacija vlasnika šuma (CEPF), Europska udruga državnih šuma (EUSTAFOR), Europska udruga poljoprivrednika i poljoprivrednih zadruga (COPA-COGECA), Europska organizacija zemljoposjednika (ELO), Euromontana te projekti FOREST4EU i OptFor-EU.

Tijekom dva dana intenzivnih rasprava, panel-diskusija i radionica, sudionici su istraživali inovativna rješenja za održivo upravljanje šumama, s posebnim naglaskom na ključne teme poput praćenja i obnove šuma, nedrvnih šumskih proizvoda i inovacija u agrošumarstvu.

Ovaj događaj je obilježio:
• Razmjena znanja i iskustava o najnovijim dostignućima u šumarstvu
• Praktični i znanstveni dokazi o “Šumama budućnosti” i inovacijskom planu
• Okrugli stolovi s predstavnicima regionalnih vlasti o prioritetima inovacija
• Predstavljanje rezultata i najboljih praksi operativnih skupina unutar EIP AGRI mreže

Svi materijali s događaja, uključujući prezentacije, videozapise i sažetke rasprava, bit će dostupni na službenoj web stranici događaja.

Ako želite saznati više o projektu FOREST4EU posjetite službenu stranicu projekta na poveznici.

 

Gospodarstvo

Oko 24% šumskih površina u Hrvatskoj u privatnom je vlasništvu, što podrazumijeva više od 660.000 hektara diljem zemlje, a privatne šume godišnje generiraju stotine radnih mjesta.

Gospodarski potencijali su mnogo veći, no ograničeni su sadašnjim zakonodavstvom kojim se grubo ograničava konzumacija privatnog vlasništva nad šumama.

Zajednica

Privatna šumska zemljišta osiguravaju društvene i ekološke koristi za sve građane.

Zapravo, privatne šume pružaju, gdje je to dopušteno, nevjerojatne mogućnosti za rekreaciju na otvorenom, uz različite aktivnosti, poput planinarenja, ribolova, razgledavanja divljih životinja, biciklizma i kampiranja.

Okoliš

S biološkog i ekološkog stajališta, stanje šuma u Hrvatskoj jedno je od najboljih u Europi.

Kao ponosni upravitelji privatnih šumskih zemljišta, članovi Saveza ulažu značajne napore i pažnju kako bi uravnotežili gospodarske, ekološke i društvene obveze za buduće generacije.