Međunarodna konferencija pod nazivom “Jednakost i raznolikost u šumarstvu: mijenjanje slike šumarstva” okupila je stručnjake iz šumarstva 24. i 25. listopada 2024. godine u slovenskom Portorožu. Događaj je organizirao Slovenski šumarski institut u okviru projekta Fem2Forests – Inovativni putevi za učinkovito uključivanje djevojaka i mladih žena u sektor šumarstva (sufinanciran kroz Interreg program Dunavske regije) te WOFO International (Međunarodna krovna organizacija udruga žena u šumarstvu). HSUPŠ je prisustvovao u konferenciji zajedno s Komorom inženjera šumarstva i drvne tehnologije, pridruženim partnerom projekta Fakultetom šumarstva i drvne tehnologije te predstavnicom Drvodjelske škole u Zagrebu.
Glavni cilj skupa bio je pokrenuti raspravu, pronaći inovativne načine za povećanje sudjelovanja žena u šumarstvu te stvoriti nove mreže i kontakte. Konferencija je okupila 19 govornika koji su na ovu temu dali svoja svjetla kroz vlastite oči i iskustva, a sudjelovalo je 114 sudionika iz 25 zemalja.
Konferencija je obuhvatila niz tema ključnih za budućnost šumarstva, s naglaskom na rodnu ravnopravnost i inkluziju. Raspravljalo se o radnoj snazi sutrašnjice kroz perspektivu rodne ravnopravnosti, a poseban fokus stavljen je na obrazovanje temeljeno na ravnopravnosti i raznolikosti u šumarstvu. Jedna od centralnih tema bila je promjena percepcije šumarstva kroz aktivnije uključivanje žena, uz naglasak na važnost njihovog umrežavanja kao ključnog faktora za pokretanje promjena u sektoru. Konferencija je završila panel raspravom koja je rezultirala brojnim inovativnim rješenjima i vrijednim zaključcima za unapređenje šumarstva.
Drugog dana skupa organizirana je posjeta slovenskom Krasu kako bi sudionici dobili praktične uvide u održive šumarske prakse te prakse u obnovi šuma nakon požara. Dok su prolazili područja pogođena šumskim požarima, razgovarali su o ekološkim izazovima i rješenjima, a u sklopu praktične aktivnosti posađene su sadnice stabla kao simbol nade i predanosti očuvanju okoliša. Ova aktivnost ne samo da je naglasila teme konferencije o jednakosti i raznolikosti, već je istaknula i važnost zajedničkog djelovanja u obnovi pogođenih ekosustava.
Konferencija je sudionicima pružila priliku za umrežavanje, druženje i učenje, potičući ih na razvoj novih inicijativa u šumarskom sektoru, a završila je u pozitivnom tonu s optimizmom da će rasprave i suradnje ostvarene tijekom ovog događaja imati trajan utjecaj na promicanje raznolikosti i uključenosti u šumarstvu širom svijeta.
Konferenciju možete u cijelosti pogledati na poveznici Equality and diversity: international conference 24.10.2024 (Fem2forests), a dostupna je i Knjiga sažetaka održanih prezentacija
Oko 24% šumskih površina u Hrvatskoj u privatnom je vlasništvu, što podrazumijeva više od 660.000 hektara diljem zemlje, a privatne šume godišnje generiraju stotine radnih mjesta.
Gospodarski potencijali su mnogo veći, no ograničeni su sadašnjim zakonodavstvom kojim se grubo ograničava konzumacija privatnog vlasništva nad šumama.
Privatna šumska zemljišta osiguravaju društvene i ekološke koristi za sve građane.
Zapravo, privatne šume pružaju, gdje je to dopušteno, nevjerojatne mogućnosti za rekreaciju na otvorenom, uz različite aktivnosti, poput planinarenja, ribolova, razgledavanja divljih životinja, biciklizma i kampiranja.
S biološkog i ekološkog stajališta, stanje šuma u Hrvatskoj jedno je od najboljih u Europi.
Kao ponosni upravitelji privatnih šumskih zemljišta, članovi Saveza ulažu značajne napore i pažnju kako bi uravnotežili gospodarske, ekološke i društvene obveze za buduće generacije.