Osnivanje Parka prirode „Zagorske gore“

Osnivanje 13.-og parka prirode u RH je započelo prije nekoliko godina kroz inicijativu političkih predstavnika bez podrške stanovništva predmetnog područja. Iz te inicijative je na području sjeverozapadne Hrvatske u Varaždinskoj i Krapinsko-zagorskoj županiji iznikao prijedlog za osnivanje parka prirode Zagorske gore, koji se na površini od 30.279,47 ha rasprostire na području Ivanšćice, Strahinjčice, Ravne gore i Maceljskog gorja.

Specifičnost ovog parka predstavlja činjenica da se obuhvaćeno zemljište veći dijelom (75%) nalazi u privatnom vlasništvu. Osnovni fenomen parka predstavljaju šume i to u privatnom vlasništvu, koje zauzimaju preko 50% površine parka. Iako je dosadašnje gospodarenje tim područjem bilo dobro i naklonjeno očuvanju prirodnih vrijednosti, europski trend zaštićivanja prostora nije zaobišao ni Hrvatsku pa se ovim prijedlogom novog zaštićenog područja nastoji opravdati svi upitni razlozi koji proizlaze iz ciljeva budućeg gospodarenja i upravljanja tim područjem.

Neka od ograničenja koja će se zasigurno pojaviti (npr. procjene utjecaja na okoliš), ne prilikom samog osnivanja, već u bliskoj budućnosti kod usklađivanja planskih i upravljačkih dokumenata mogla bi postati prepreka kako za razvoj šumarstva tako i za ostale investicije.

Kroz dostupne dokumente obećava se nastavak dosadašnjeg načina korištenja prostora i upravljanja, a kroz zaštitu se predviđa samo poboljšanje i otvaranje mogućnosti za napredak kroz razvoj ekološke poljoprivrede i održivog turizma.

Iz prijedloga Zakona o osnivanju izdvajamo:

Područje Parka prirode „Zagorske gore“ značajno je radi očuvanih izvornih prirodnih vrijednosti, bogate bioraznolikosti, georaznolikosti, brojnih divljih vrsta flore i faune te cjelokupne raznolikosti prirodnih i poluprirodnih staništa, vrijednosti proizašlih iz višestoljetne tradicije ljudskog korištenja prostora, zavičajnih pasmina i sorata te bogatog graditeljskog, kulturnog i povijesnog naslijeđa sačuvanog u brojnim paleontološkim i arheološkim nalazima te kulturno – povijesnim lokalitetima i običajima. S preko 1200 zabilježenih biljnih svojti je po svojoj botaničkoj vrijednosti jedno od najznačajnijih u Republici Hrvatskoj. Područje Parka prirode „Zagorske gore“ značajno je i zbog velikog broja speleoloških objekata te bogate, većinom endemične špiljske faune.

Tijekom javnog uvida koji je otvoren do 23.10.2024. godine održana su dva javna izlaganja na kojima su sudjelovali predstavnici HSUPŠ i lokalnih udruga te su dali svoje komentare i prijedloge za uvrštenje u plansku dokumentaciju i zakonodavni okvir.

Svu dokumentaciju i obavijest možete pronaći na stranici Ministarstva.

Gospodarstvo

Oko 24% šumskih površina u Hrvatskoj u privatnom je vlasništvu, što podrazumijeva više od 660.000 hektara diljem zemlje, a privatne šume godišnje generiraju stotine radnih mjesta.

Gospodarski potencijali su mnogo veći, no ograničeni su sadašnjim zakonodavstvom kojim se grubo ograničava konzumacija privatnog vlasništva nad šumama.

Zajednica

Privatna šumska zemljišta osiguravaju društvene i ekološke koristi za sve građane.

Zapravo, privatne šume pružaju, gdje je to dopušteno, nevjerojatne mogućnosti za rekreaciju na otvorenom, uz različite aktivnosti, poput planinarenja, ribolova, razgledavanja divljih životinja, biciklizma i kampiranja.

Okoliš

S biološkog i ekološkog stajališta, stanje šuma u Hrvatskoj jedno je od najboljih u Europi.

Kao ponosni upravitelji privatnih šumskih zemljišta, članovi Saveza ulažu značajne napore i pažnju kako bi uravnotežili gospodarske, ekološke i društvene obveze za buduće generacije.