U panonskoj regiji Austrije posjed Esterhazy već nekoliko stoljeća predstavlja jednu od najvažnijih gospodarskih snaga. Cijelim posjedom, koji obuhvaća 20-tak tisuća hektara šuma i još toliko poljoprivrednog zemljišta, upravlja privatna zaklada koja je osnovana nakon smrti posljednjeg princa. Time je ispunjena njegova želja da se imovina očuva u cijelosti, a upravljanje pojedinim dijelovima je prepušteno stručnjacima pa se tako Esterhazy Betriebe AG osim šumarstva bavi i turizmom, poljoprivrednom proizvodnjom, proizvodnjom vina i organizacijom raznih evenata.
S ukupno oko 44.000 hektara, Esterhazy je najveći privatni zemljoposjednik u Austriji, a posjed uključuje šume, kao i poljoprivredno zemljište, ali i prirodne rezervate, vodene površine, trstiku i pašnjake.
Šumarski stručnjaci koji upravljaju njihovim šumama smještenim u pokrajini Burgenland/Gradišće posjetili su Hrvatsku te im je kroz nekoliko dana organizirana stručna ekskurzija kroz koju su mogli upoznati naše šume i tradicionalni prirodi bliski način održivog gospodarenja šumama.
Kolege iz Austrije su posjetili šume na Medvednici, šumarski muzej u Bošnjacima, Centar Kompetencija d.o.o. za istraživanje i razvoj u drvnoj industriji u Gradištiu, šume hrasta lužnjaka u Spačvi te na kraju bukove i kitnjakove šume na Papuku. Organizaciju ekskurzije su uz HSUPŠ pomogli Udruga šumovlasnika i auric forest d.o.o., a posebno se zahvaljujemo akademiku Tomislavu Dubravcu koji je goste proveo kroz prošlost i sadašnjost Spačvanske šume.
Oko 24% šumskih površina u Hrvatskoj u privatnom je vlasništvu, što podrazumijeva više od 660.000 hektara diljem zemlje, a privatne šume godišnje generiraju stotine radnih mjesta.
Gospodarski potencijali su mnogo veći, no ograničeni su sadašnjim zakonodavstvom kojim se grubo ograničava konzumacija privatnog vlasništva nad šumama.
Privatna šumska zemljišta osiguravaju društvene i ekološke koristi za sve građane.
Zapravo, privatne šume pružaju, gdje je to dopušteno, nevjerojatne mogućnosti za rekreaciju na otvorenom, uz različite aktivnosti, poput planinarenja, ribolova, razgledavanja divljih životinja, biciklizma i kampiranja.
S biološkog i ekološkog stajališta, stanje šuma u Hrvatskoj jedno je od najboljih u Europi.
Kao ponosni upravitelji privatnih šumskih zemljišta, članovi Saveza ulažu značajne napore i pažnju kako bi uravnotežili gospodarske, ekološke i društvene obveze za buduće generacije.