U sklopu projekta Fem2forests Hrvatski savez udruga privatnih šumovlasnika (HSUPŠ) i Hrvatska komora inženjera šumarstva i drvne tehnologije organizirali su okrugle stolove o izazovima i prilikama za djevojke i mlade žene u šumarskom sektoru. Događaji su okupili stručnjake iz šumarskog obrazovnog sustava, privatnog i javnog sektora te Hrvatskog šumarskog instituta.
Ciljevi okruglog stola bili se identificirati glavne prepreke i izazove s kojima se djevojke i mlade žene susreću tijekom svoje edukacije te podijeliti primjere dobre prakse u promociji i podršci za djevojke u šumarskom sektoru. Na okruglim stolovima sudjelovalo je 11 sudionika iz različitih dijelova Hrvatske i razina obrazovnog sustava.
U raspravi su doneseni sljedeći zaključci:
1. Promocija šumarstva među mladima je potrebna više nego ikada
S obzirom na smanjenje broja učenika upisanih u srednje šumarske škole, između ostaloga i zbog demografskog pada, postoji potreba za intenzivnijom promocijom šumarstva. Poseban naglasak treba staviti na ruralna područja u kojima je potreba za radnom snagom veća.
2. Promjena percepcije šumarstva je odgovornost svih sudionika šumarskog sektora
Promocija uspješnih primjera iz prakse i povećanje vidljivosti karijernih prilika unutar šumarstva ključni su za promjenu percepcije i poticanje većeg broja djevojaka da se odluče za ovu edukaciju.
3. Motivacija za odabir karijernog puta leži u potencijalu zapošljavanja u budućnosti
Najvažniji faktor za odluku o upisu u školu ili fakultet je buduće zaposlenje koje određena edukacija omogućuje. Udio djevojaka u srednjim školama koje nude šumarske smjerove, poput tehničara zaštite prirode, posljednjih se godina povećao, dok se na smjeru urbanog šumarstva, zaštite prirode i okoliša na Fakultetu šumarstva i drvne tehnologije upisuje više djevojaka neko mladića. Iz toga se može zaključiti da su djevojke posebno zainteresirane za zanimanja povezana sa zaštitom prirode.
4. Praktičan pristup i timski rad su ključni
Praktičan pristup je ključan za promociju šumarskih smjerova među mladima. Provedene promotivne radionice pokazale su se kao vrlo uspješna metoda, omogućujući učenicima da steknu praktična znanja i vještine te da se izravno upoznaju s mogućnostima koje šumarstvo nudi. Timski rad, u kojem sudjeluju i djevojke i mladići, također je iznimno važan kako bi se zadaci ravnomjerno rasporedili i svi učenici imali priliku aktivno sudjelovati.
5. Poticaji i podrška mladima u obliku stipendija, stručnih praksi i mentorstva potrebni su kako bi mladi nakon edukacije bili spremni za tržite rada
Stručne prakse, stipendije i mentorstvo su ključni alati u podršci i razvoju djevojaka u šumarstvu, osiguravajući im potrebne resurse i prilike za uspjeh.
6. Djevojke u praksi pokazuju izvrsnost i pozitivnost
Djevojke često pokazuju izvrsne rezultate u praktičnim zadacima unutar šumarskog sektora. Njihova uključenost može doprinijeti inovacijama i poboljšanju metoda rada.
Ovi zaključci naglašavaju potrebu za sveobuhvatnim pristupom u promociji šumarstva, s posebnim naglaskom na praktične metode edukacije, vidljivost struke i uključivanje djevojaka i mladih žena u sve aspekte šumarskog sektora.
Oko 24% šumskih površina u Hrvatskoj u privatnom je vlasništvu, što podrazumijeva više od 660.000 hektara diljem zemlje, a privatne šume godišnje generiraju stotine radnih mjesta.
Gospodarski potencijali su mnogo veći, no ograničeni su sadašnjim zakonodavstvom kojim se grubo ograničava konzumacija privatnog vlasništva nad šumama.
Privatna šumska zemljišta osiguravaju društvene i ekološke koristi za sve građane.
Zapravo, privatne šume pružaju, gdje je to dopušteno, nevjerojatne mogućnosti za rekreaciju na otvorenom, uz različite aktivnosti, poput planinarenja, ribolova, razgledavanja divljih životinja, biciklizma i kampiranja.
S biološkog i ekološkog stajališta, stanje šuma u Hrvatskoj jedno je od najboljih u Europi.
Kao ponosni upravitelji privatnih šumskih zemljišta, članovi Saveza ulažu značajne napore i pažnju kako bi uravnotežili gospodarske, ekološke i društvene obveze za buduće generacije.