S manje od 100 dana i bez jasnih alata za provedbu, europski primarni proizvođači i razne industrije pozivale su na odgodu stupanja na snagu Uredbe o krčenju šuma (EUDR).
Iako u potpunosti podržavaju cilj iskorjenjivanja deforestacije i degradacije šuma i prepoznaju važnost globalnih šuma za borbu protiv klimatskih promjena, očuvanje bioraznolikosti i osiguravanje održivih sirovina i opskrbnih lanaca te odgovornost za očuvanje predstavnici šumarskog i na šumi baziranih sektora iskazali su zabrinutost s ozbiljnim pravnim i tržišnim nesigurnostima te praktične izvedivosti EUDR-a.
Nejasnoće, kako o općim zahtjevima uredbe tako i o pitanjima koja se odnose na robu, je potrebno definirati kako bi korisnici prilagodili svoje prakse u skladu s EUDR-om, no vrijeme za pravilnu pripremu provedbe je isteklo pa se kao jedini trenutni izlaz nameće odgoda primjene Uredbe. Osim toga, sedam država članica još uvijek nije odredilo nadležno tijelo za nacionalnu provedbu, a među njima je i Hrvatska. Žurba s provedbom dovela bi do visokog rizika od ozbiljnih negativnih ekonomskih ishoda i rezultirala bi brisanjem mnogih malih poduzeća s tržišta i gubitkom radnih mjesta u ruralnim područjima.
Ključno je da Europska komisija i države članice priznaju da postavljeni rok jednostavno nije izvediv. Stoga se zahtijeva hitna akcija za odgodu stupanja na snagu EUDR-a i da se potrebni alati za usklađivanje u potpunosti osiguraju s dovoljno vremena za odgovarajuću pripremu.
HSUPŠ u potpunosti podupire zahtjev za odgodu i to kao član jedne od potpisnica Izjave.
Izjavu na engleskom jeziku možete preuzeti ovdje.
Oko 24% šumskih površina u Hrvatskoj u privatnom je vlasništvu, što podrazumijeva više od 660.000 hektara diljem zemlje, a privatne šume godišnje generiraju stotine radnih mjesta.
Gospodarski potencijali su mnogo veći, no ograničeni su sadašnjim zakonodavstvom kojim se grubo ograničava konzumacija privatnog vlasništva nad šumama.
Privatna šumska zemljišta osiguravaju društvene i ekološke koristi za sve građane.
Zapravo, privatne šume pružaju, gdje je to dopušteno, nevjerojatne mogućnosti za rekreaciju na otvorenom, uz različite aktivnosti, poput planinarenja, ribolova, razgledavanja divljih životinja, biciklizma i kampiranja.
S biološkog i ekološkog stajališta, stanje šuma u Hrvatskoj jedno je od najboljih u Europi.
Kao ponosni upravitelji privatnih šumskih zemljišta, članovi Saveza ulažu značajne napore i pažnju kako bi uravnotežili gospodarske, ekološke i društvene obveze za buduće generacije.